Zjedź w dół
Leasing operacyjny jest formą finansowania, w której to bank bądź firma leasingowa pozostaje właścicielem pojazdu i amortyzuje przedmiot leasingu. Leasingobiorca jest w korzystnej sytuacji, ponieważ w koszty uzyskania przychodu wliczać może raty leasingowe, opłatę wstępną czy wykupienie pojazdu na koniec leasingu. Wartość końcowa pojazdu waha się od 1%-40% wartości pojazdu, zależy to od potrzeb klienta. Korzystający ma prawo jednak zwrócić auto do banku/firmy leasingowej po upływie czasu, na jaki została zawarta umowa.
Najem długoterminowy zawiera w sobie wszystkie plusy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu okresu najmu można zwrócić pojazd do firmy bądź identycznie jak w przypadku leasingu – można go wykupić, jednak wartość końcowa samochodu wynosi od 50 do ponad 60%. Pozwala to uzyskać niższą ratę, spłaca się bowiem tylko utratę wartości pojazdu oraz usługi dodatkowe, jak np. ubezpieczenie i serwis.
Leasing operacyjny polecany jest szczególnie dla osób, które chcą po zakończeniu umowy leasingowej wprowadzić auto do majątku firmy, natomiast najem długoterminowy jest najlepszą opcją dla klientów szukających niskiej raty i planujących wymianę auta po zakończeniu najmu.