Najem długoterminowy czy leasing samochodu — co wybrać?
Najem długoterminowy czy leasing samochodu — co wybrać?

Najem długoterminowy czy leasing samochodu — co wybrać?

29 sierpnia, 2024
0 Komentarze

W obecnej sytuacji gospodarczej zakup pojazdu za gotówkę jest trudnym zadaniem dla wielu przedsiębiorców i osób prowadzących działalność gospodarczą. Na szczęście, istnieją alternatywne sposoby finansowania pojazdów. Dwie najczęściej wybierane formy finansowania to leasing lub najem długoterminowy.


Czym jest leasing?


Leasing to umowa zawierana pomiędzy leasingobiorcą, czyli osobą korzystającą z pojazdu, a leasingodawcą, firmą finansującą transakcję. Umowa ta precyzuje czas trwania finansowania, wysokość rat oraz prawa i obowiązki obu stron. W praktyce leasing polega na odpłatnym użytkowaniu pojazdu przez leasingobiorcę, który w zamian za możliwość korzystania z auta, zobowiązuje się do regularnego opłacania ustalonych rat. Po zakończeniu umowy użytkownik może nabyć pojazd na własność za wcześniej określoną kwotę.



Na czym polega najem długoterminowy?

Najem długoterminowy to opcja, która zyskuje na popularności. Warto wskazać, że już około 30 procent przedsiębiorców sięga po tę formę użytkowania auta. Jak to działa? Klient podpisuje umowę najmu na określony czas, zazwyczaj od 2 do 4 lat i korzysta z pojazdu w zamian za miesięczną opłatę. Co ciekawe, w większości przypadków, koszt utrzymania samochodu, takie jak serwis, ubezpieczenie czy wymiana opon, są już zawarte w cenie najmu.


Jakie czynniki wpływają na wybór między leasingiem a wynajmem długoterminowym?

Wybór między leasingiem a wynajmem długoterminowym zależy od wielu aspektów takich jak koszty, wykup pojazdu, długość umowy, wkład własny, usługi dodatkowe oraz eksploatacja.

Leasing a najem długoterminowym — opłaty miesięczne

W leasingu opłata zazwyczaj obejmuje tylko koszt finansowania pojazdu, co oznacza, że użytkownik musi dodatkowo uwzględnić wydatki na serwisowanie i inne koszty eksploatacyjne. Natomiast w najmie długoterminowym miesięczna rata jest bardziej kompleksowa – najczęściej obejmuje nie tylko użytkowanie samochodu, ale również pakiet serwisowy czy opony. Dzięki temu najem długoterminowy oferuje większą przewidywalność kosztów, co może być korzystne dla osób ceniących wygodę i stabilność budżetu.

Klient musi dostosować się także do określonego limitu kilometrów zawartego w umowie. Przekroczenie określonych wartości kilometrów, wiąże się z naliczeniem odpowiednich dodatkowych opłat

Decydując się na leasing, klient ma również większą swobodę w zakresie potencjalnego modyfikowania pojazdu w zakresie instalacji gazowej lub przeprowadzenia modyfikacji auta takich jak np. tuning. Wszystkie te zmiany wymagają jednak bezwzględnej zgody leasingodawcy.

Opłata wstępna w leasingu i najmie długoterminowym

W leasingu uiszczenie opłaty wstępnej jest często obligatoryjna i ma wpływ na obniżenie wysokości raty leasingowej lub kwoty wykupu pojazdu. Wartość tego wkładu zazwyczaj oscyluje w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wartości samochodu. Coraz częściej leasingodawcy oferują finansowanie z symbolicznym wkładem własnym w wysokości zaledwie 1 procenta.

W wynajmie długoterminowym z reguły nie ma konieczności uiszczania opłaty wstępnej, a jeśli ona występuje stanowi zwykle kilka procent wartości samochodu.

Leasing a najem długoterminowy – korzyści podatkowe

Zarówno w leasingu, jak i w wynajmie długoterminowym samochodu posiadamy korzyści wynikające z możliwości zaliczenia miesięcznych rat do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej, co w obu przypadkach pozwala uniknąć ewentualnych strat podatkowych.


Okres trwania umowy w leasingu a najmie długoterminowym

Najem długoterminowy, mimo swej nazwy, zwykle trwa krócej niż klasyczny leasing samochodu, a najbardziej popularne oferty obejmują okres od 24 do 48 miesięcy.

W przypadku leasingu istnieje minimalny wymagany czas trwania umowy wynoszący 24 miesiące, ale możliwe jest podpisanie umowy nawet na 7 lat. Należy pamiętać, że zakończenie leasingu przed minimalnym okresem wiąże się z dodatkowymi opłatami, dlatego w takich sytuacjach można zastosować bardzo wygodne narzędzie w postaci cesji umowy leasingu. (tutaj link do artykułu o CESJI UMOWY LEASINGU)

Wykup auta po zakończeniu umowy w leasingu a najmie długoterminowym


W po zakończeniu umowy, w najmie długoterminowym, pojazd może zostać wykupiony, zwrócony lub wymieniony na nowy. Wykup samochodu jest opcjonalny i zdarza się rzadko, ponieważ wymaga zapłaty wysokiej kwoty, zbliżonej do wartości rynkowej auta w momencie zakończenia umowy.

W leasingu wykup pojazdu odbywa się poprzez opłacenie pozostałej wartości auta po odjęciu wpłaty inicjalnej oraz wszystkich opłaconych wcześniej rat. Dlatego też, jeśli planujemy stać się właścicielem samochodu po zakończeniu umowy, korzystniej jest wybrać leasing.

Co wybrać – wynajem czy leasing?

Wybór między leasingiem a wynajmem długoterminowym powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb firmy. Należy wziąć pod uwagę specyfikę prowadzonej działalności, zmiany w prawodawstwie, podatkach czy też wysokości oprocentowania. Dodatkowo trzeba dokładnie przeanalizować jaką sumę pieniędzy wydajemy miesięcznie na utrzymanie pojazdu i jakie ryzyka mogą się pojawić podczas jego użytkowania. Pomaga to lepiej ocenić, co będzie bardziej korzystne dla danego przedsiębiorstwa.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy, skorzystaj z naszej oferty. Sprawdź auta dostępne w naszej ofercie wynajmu oraz leasingu.

Przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę finansowania dopasowaną do Twoich potrzeb.

Kategorie

Ostatnie posty

copyright by carmotive.pl 2024©